Köşe-i Muhabbet

Bu Derginin Diğer Makaleleri

Özülker,Mehmet Davut ; "Köşe-i Muhabbet"; Altıncı Şehir; Ocak-Mart / 1997; Yıl: 1; Sayı: 1; Sayfa: 27

Bizler gibi uzun yıllar gurbette bulunan Sivaslılar memleket havasına belki de daha hasret dolu. İki hemşehri ile karşılaşırsak, işimiz acil olsa "Merhaba, toprak" demeden geçemiyoruz. Vaktin bol olduğunda da, Sivas ve sorunları üzerine tartışır dururuz. Saatler süren bu sohbet, usanmadan, bıkmadan gece yarılarına kadar uzar gider... Gurbetin mahmurluğu yine Sivas'ımızla, Sivaslı'mızla gideririz, gurbet ellerde. Dostlarımızla, ahbaplarımızla geçiştirmeye çalışırız içimizde yanan bu hasreti...

Anadolu'nun gözdesi Sivaslı bir-kaç yiğit, "Altıncı Şehir" in çıkacağını haberdar etti. Buna sevinmemek elde mi? İşte, duyduğumuz hasreti, içimizdeki memleket sevgisini dile getirmenin bir yolu çıktı karşımıza. Türkiye'nin dört bir yanına ulaşması hedeflenen bu dergi vasıtasıyla, yaklaşık üç milyon hemşehrimize ulaşıp kucaklaşacağız. En önemlisi ise, bütün Sivaslı'lar olarak birbirimizle kaynaşacağız.

"Sivaslı bir-kaç yiğit"... Elbette, bu yiğitleri birkaç kişiyle sınırlandırmak mümkün değil. Yüzlerce, binlerce yiğidimiz var. Hem Sivas'ta hem de gurbet ellerde... Sevgiye ulaşmak, hasret gidermek ve kaynaşmayı kolay mı sanıyorsunuz?

İşte yiğitliğin örneğini burada aramak gerekiyor. Yayıncılık, zor bir uğraş. Büyük çapta emek ve özveri ister. Daha da önemlisi sermaye ister. Gazetecilik mesleği ile iştigal eden biri olarak gördüğümüz odur ki, onca yıllık meslek hayatımız içerisinde, çok dergiler çıktı-kapandı.

Evet, şimdi bu yiğitliği göstermek sadece bu dergiyi çıkaranlara değil sizlere de düşüyor. Günümüzde, böylesine yayınların ayakta kalabilmesi şüphesiz desteğe ve kapitale bağlı. Sadece abone olmakla görev bitmiyor. Sivaslı iş adamlarımızın reklamla gerçekleştirecekleri destek unutulmamalı. Verilecek böylesine desteklerle yurdumuzun en ücra köşelerine uzanabilmek mümkün olabileceği dikkate alınmalı.

Söyleşilerimiz, elbette bu sayıda kalmayacak, bundan sonra da birlikte olmaya çalışacağız. Ankara'da, TBMM'de gelişmeleri yakından takip eden bir gazeteci olarak gördüklerimizi, duyduklarımızı sizlere diğer sayılarda da aktarmaya çalışacağız. Samimi gayret ve düşüncelerle yayın hayatına yeni adım atan Altıncı Şehir'in hayırlara vesile olmasını diliyor yeniden buluşmak üzere hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum.Arama

Bizi Destekleyenler

.